Briardí web

Berge de Brie - svět francouzských elegánů

vodní hrátky

vodní hrátky aneb zábava i riziko

Konečně léto, slunce pálí a všechno vyzývá k lenošení. Ale náš pes i v tomto letním počasí potřebuje pohyb a zábavu, takže musíme chtě nechtě s ním občas něco podniknout. Na polích je horko, v lese jsme byli včera. Že bychom si společně vyrazili k vodě?
To je otázka kterou si někdy pokládáme než jdeme na procházku. Ale i když víme že každý pes umí plavat , tak nesmíme zapomínat na rizika která tato zábava přináší. Nekteří pejsci se mouhou i bát a pro takové pejsky a jejich pánečky tu mám pár rad:

1. rada : pokud má pejsek silnou vazbu ke svému pánečkovi nebo paničce, tak je možné
jít do vody a pejska k sobě nalákat. Ale musíte mít trpělivost některým pejskům
trvá déle, než se osmělí a ze začátku se spokojit jen s malými úspěchy.
2. rada : hodit mu do vody jeho oblíbenou hračku ale raději tam, kde je pozvolný břeh a je možnost obou těchto případů.
3. rada : nezapomeňe hlavně na pochvalu !!! i za ten nejmenší pokrok.

Rizika :
I když je na suchu horko nesmíme podceňovat teplotu vody, která může být
chladná. A pokud váš pes bude ve vodě příliš dlouho , může prochladnout. To poznáte tak, že se začne třást. Takže pokud k tomu dojde , vyžeňte ho z vody a vytřete froté ručníkem. Tímto pohybem se pes zahřeje a brzy se třást přestane.
rada: Neposílejte do vody psa rozehřáteho. I pro psy totiž platí to, co pro nás dvounohé - pomalé ochlazovaní na mělčině a potom postupovat dál.

Dalším rizikem jsou proudy. A proto dbejte, aby se váš pes nedostal daleko do proudu. Zvláště v tekoucích řekách a potocích kde je velká voda, tam leckterý pes propadne panice. Zkušenější se nechají poodnést proudem a počkají, až budou blíže ke břehu a potom vyplavou do strany. Ovšem ze všeho nejlepší je těmto situacím předcházet, protože hrozí nebezpečí, že svému pejskovi nebudete moci pomoci, nebo že vaše pomoc přijde příliš pozdě.

A teď něco veselejšího .
aportování ve vodě
Pokud váš pejsek dokáže aportovat míčky, klacíky na suchu dokáže to i ve vodě . Mnoho psů je ochotno se za svým míčkem vrhnout do vody , a když po nějaké době zjistí , že nemají pevnou půdu pod nohama, začnou automaticky plavat a míček přinesou.Jakmile se jim podaří překonat strach z neznámeho ,budou se za míčkem vrhat s nadšením .

A ještě něco ze zdravotního hlediska:
Chladná voda povzbuzuje prokrvování, a proto v horku není díky ochlazování natolik namáháno srdce , krevní oběh, plaváním se udržují a posilují svaly. Pes má tak skvělý trénink, při kterém nezatěžuje kosti a klouby.